Декември е топлина и комфорт. Вдъхновение, което ни напомня за красотата на зимата и нейната студена природа. Аромат на печени ябълки, канела и много любов. И, докато снежинките падат от небето, много хора си спомнят, че Коледа наближава.
Със сиурност празниците са най-вълшебното време! Те стоплят не само сърцата ни, но и събират семейството и приятелите ни около домашното огнище. Неслучано един от най-известните цитати на Мери Елън Чейс гласи: „Коледа е не просто дата. Коледа е състояние на духа.”.
Ако и Вие нямате търпение да се насладите на празничната магия, останете с нас до края. В тази статия ние, от GArt Boutique by Gerry, ще Ви представим плодовете и зеленчуците, които свързваме с празничния сезон.
А за Вас какво е Коледа?
Сигурни сме, че много от Вас помнят детството си и вълнението, което празниците е предизвиквало у тях. Може би, свързвате Коледа с размяната на подаръци и споделени мигове около трапезата. Или с храни и вкусове, които са били недостъпни за Вас през другото време на годината.
Например, много хора, отраснали в чужбина, не могат да забравят отличителния аромат и вкус на коледния пудинг, пуйка със сос от червени боровинки, пай с кайма. За други, спомените носят екзотичен привкус като карамелизирани смокини или традиционен нюанс – свеж аромат на тиква, орехи, ябълки и джинджифил.
Съставките на някои от тях може да са отгледани във Вашата градина или идват от другия край на света. Но едно е винаги едно и също – споделената емоция и желанието да зарадвате най-близките си хора.
Как е изглеждала Коледа в миналото?
Ако погледнем назад във времето, нашите предци не са имали достъп до толкова голямо разнообразие от продукти. Те не са имали модерни технологии и уреди като хладилници, в които да съхраняват храната си. Затова са събирали, съхранявали и консервирали широка гама от фуражни семена, плодове и зеленчуци. Целта им е била да преживеят през по-суровите зимни месеци и да имат с какво да се хранят.
В днешно време, на 25-ти декември много семейства ще празнуват Коледа около трапезата. Но, ако се върнем 100, 500 или 4500 години назад в миналото, коледната вечеря изобщо не е изглеждала по същия начин.
Зимните празници през неолита.
Колкото и странно да Ви звучи, дори първобитните хора в неолитната ера са имали различни празници и обичаи. Те, най-често, са били свързани с техните богове.
Историците смятат, че в периода на късния неолит, хората са се събирали и участвали в зимни празници. Археологически разкопки в селище, наречено „Durrington Walls” близо до Стоунхендж, са открили хиляди кости от свине и говеда в купчини боклук около къщите. След задълбочено проучване учените открили, че повечето са били убити, когато са били на около 9 месеца – около средата на зимата.
Известно е, че камъните на Стоунхендж са били внимателно изградени, за да се изравнят със залязващото слънце в най-краткия ден. Затова се предполага, че древните хора са празнували зимното слънцестоене, което е на 22 декември – много близо до съвременната Коледа.
От намерените останки се смята, че освен месо, те са консумирали и райски ябълки, лешници, трънки и къпини.
Римският зимен фестивал Сатурналия
Както знаете, римляните почитали много богове. Зимният им фестивал се провеждал в чест на римския бог Сатурн. Започвайки от 17 декември, той бил с продължителност от 7 дни, по времето на който се провеждали частни партита и публични церемонии.
Римляните били известни с това, че през цялата година спазвали строги правила на проведение и всеки имал установено място в обществото. Само по време на този фестивал, всички се отпускали и дори робите имали право да се забавляват.
Свободните римляни носили цветни дрехи и пилеуси, а не официални тоги. Основната традиция била свързана със семейното честване. Всички от фамилията се събирали около грамадна трапеза, обсипана с различни храни. Видът им бил свързан с възможностите на хората. Обикновено присъствали различни видове меса, ябълки, орехи и вино.
След приключване на празничната вечеря, имало още игри и размяна на подаръци – от скромни таблички за писане до екзотични животни.
Християнската коледа и монасите.
С навлизането на християнството, много неща се променят, но едно остава същото – емоцията, която празниците са придавали на хората.
Коледа е била време на пируване за средновековните монаси. През по-голямата част от годината, те служили на хората и се хранили скромно. Предимно с неща като зеленчукова супа, хляб, понякога риба,сирене и птиче месо.
В седмицата преди Бъдни вечер, нещата били съвсем различни. Храната ставала по-вкусна, благодарение на специално приготвените подправки. В менюто им присъствало различни видове риба, често приготвени във вино и билки. На трапезата присъствали пайове, направени от мляно месо, сервирани с гъст сос от боровинки.
До 14-ти век, в манастирите трапезите включавали и и печено говеждо, свинско и еленско месо. Интересен факт е, че служителите на Бог през коледните празници консумирали 3 пъти повече храна от необходимото.
Средновековната Коледа
В Англия, през Средновековието, коледната трапеза била подобна като тази за Великден. В богатите домакинства имало месо, риба и различни яхнии, обикновено приготвени от зеленчуци и зърнени храни. Някои от екстравагантните им гозби включвали цели глигански глави, пълнени с бекон и подправки, печен на шиш паун и различни видове пайове.
Бедните хори отпразнували празника скромно – с малко количество месо, зеленчуци, плодове и хляб. И, докато благородниците пиели вино, бедните пиели ейл – вид бира.
По време на династията на Тюдорите, Коледа е била свързвана със сериозно угощение за кралското семейство. Традиционният избор бил говеждо, еленско и диво прасе, но на трапезата са присъствали и диви животни и птици като язовец и кос. На пуйките по това време се гледало като екзотичен деликатес. Коледният пай бил на голям почит. Той е бил направен от различни видове месо като яребица, заек и други.
Традиционен коледен вкус за тази епоха била тортата „Дванадесет нощи”. Тя имала свеж плодов вкус и била направена и декорирана със сезонни плодове като ябълки и сливи. При печенето в един от блатовете скривали монета или сух боб и се вярвало, че който я намери ще бъде благословен с много здраве и пари. Това е различен прочит на българската баница с късмети, която е задължителна част от празничните чествания.
А Вие как празнувате Коледа?
Споделете с нас в коментарите кои са плодовете и зеленчуците, които Ви нашепват: „Коледа идва!”. И не забравяйте – празниците са вълшебни, само когато ги споделите с любимите си хора.
С това ще завършим тази статия. Надяваме се информацията да Ви е била интересна! Следете нашия блог, защото много скоро ще се завърнем и отново ще творим за Вас!