Романтика и любов с чаша вино

Съдържание:

  1. Каква е историята на виното?
  2. Защо виното е свързано с романтиката?
  3. А Вие, искате ли да изразите любовта си?

Виното, точно като и любовта, може да е сладко и незабравимо, силно и деликатно или горчиво, но отличаващо се. Неговите неповторими вкус и аромат имат способността да разказват истории и превръщат и най-обикновения ден в незабравим спомен.

Ако си представяте вечер с любимия човек, в която усмивките Ви се срещат през светлината на мекото сияние на свещите, сте попаднали на правилното място! Ние – от G art boquets by Gerry, вярваме че понякога нестандартните букети могат да Ви помогнат да изразите чувствата си.

А какво по-добро от нашите подаръчни кошници с вино? Тази напитка и нейната сложна палитра ще спечели всяко сърце със своята изтънченост. Но, ако се колебаете дали това е правилният избор, останете с нас до края.

В тази статия ще Ви представим виното като израз на връзката, която цените и на любовта, която си заслужава да отпразнувате.

Романтика и любов с чаша вино

Каква е историята на виното?

Виното е популярна напитка от хиляди години. То се споменава не само в Библията, а и в историите на много древни народи. Неслучайно много владетели са избирали именно тази напитка, за да отпразнуват победите и да посрещнат съюзниците си на трапезата.

Няма да е грешка да кажем, че почти всички съвременни държави са изградили своите основи, благодарение на виното.

Кога е било създадено?

До ден днешен историците не могат да дадат точен отговор на този въпрос. Съществуват много древни легенди. Според една персийска басня – принцеса Персеполис е създателката на виното. По време на живота си, тя загубила благоволението на краля и толкова се притеснила, че изпила сока на развалено грозде.

Целта й била да сложи край на живота си, нещата не се развили според плана й. Вместо да потъне във вечен сън, тя получила световъртеж, опиянение и след това припаднала. Когато се събудила, открила, че новооткритата напитка не е толкова лоша. Занесла откритието си на краля, който се влюбил във ферментиралата гроздова напитка и върнал благоразположението си към нея.

Разпространението му в древния свят

Въпреки че това е приятна история, се смята, че виното е било открито в Близкия изток през 4000 година преди новата ера. Египетски записи, датиращи от 2500 година преди новата ера обясняват как гроздето се е използвало за производството на вино. Наред с тях има и хиляди препратки към виното и в други древни текстове, доказващи ранния му произход.

Някои йероглифи показват, че може би препиването не е толкова съвременен проблем, тъй като фараоните не са се интересували толкова от качеството, а повече от количеството.

Те използвали бяло, розово, зелено, червено и тъмносиньо грозде, смокини, палми, фурми и нарове. Полученият вкус се различавал много от познатото вино. За да се подпомогне ферментацията, се добавяло и голямо количество захар. Заради силната слънчева светлина, местните използвали перголи, за да предпазят тази скъпоценна напитка.

Всъщност древните гърци са тези, които развили активно търговията с вино. Те засаждали грозде във всички свои колонии от Черно море до Испания. Смята се, че финикийските търговци са запознали гърците с радостта от виното. За кратко то става толкова важно, че придобива религиозен статус. Неслучайно било наричано: „дар на боговете” и бил сравняван с тяхната „амброзия”, а Дионис се превърнал в един от най-почитаните богове.

След тях, римляните го пренесли в долините на Рейн и Мозел, по Дунав, в Рона, Сона, Гарона, Лоара и Марна (които определят големите френски региони съответно Рона, Бургундия, Бордо, Лоара и Шампан). Древните римляни имат най-голям принос в развитието на винопроизводството. Те направили огромни стъпки към класификацията на много сортове грозде и изобретили дървената бъчва, която прави съхранението много по-лесно и надеждно.

След падането на римската империя, християнството помага за поддържането на тази индустрия, а монашеските ордени запазват и развиват някои от най-големите винопроизводствени райони в Европа.

Романтика и любов с чаша вино

Как продължава пътят му?

Монасите разпространили познанието за виното още повече, тъй като било необходимо за Светото причастие. Църквата е тази, която го транспортира из цяла Европа и подпомага развитието на индустрията.

Единственият проблем бил, че те го предлагали силно разводнено, понеже според Библията пиянството е грях. Тук на помощ идва френската аристокрация, която започва да го произвежда съвместно с тях.

Претърпява истинска промяна в производството. До 1725 година Бордо вече се смятало за едно от най-добрите червени вина. През 1855 се създава и официална класация на вината, базирана на цените, класа и времето им на отлежаване.
Френската революция отново променя всичко. Тя връща лозята в ръцете на селяните и това бележи съществен момент от развитието на тази напитка.

Но с това не приключва пътят на виното. Механизираните иновации през 20-ти век допринасят главно за контрола на качеството. Резервоарите за ферментация и съхранение, от неръждаема стомана, са още една иновация, която помага за подобряването му. Те се почистват лесно и могат да се охлаждат до точни температури. Автоматизирани, затворени стелажи и системи за филтриране намаляват контакта с бактериите във въздуха.

Защо виното е свързано с романтиката?

Както вече видяхте тази напитка има дълга история през годините и епохите. Но, когато става въпрос за връзката му с любовта – пътят е съвсем различен.

Смята се, че романтичното пътешествие започва близо 8000 години в Грузия. Неслучайно много историци смятат, че това е малка страна с голямо сърце.

Според тях най-ранните случаи на лозарство са се случили в региона напълно случайно, след като хората са открили, че гроздовият сок се трансформира в съвсем различна напитка. Затова започнали да го заравят зимата в плитка яма и да се наслаждават на резултата през останалата част на годината.

В една от легендите им двама любовници са споделили за първи път това вълшебство. Те заровили храната и напитките си в земята, за да не разберат за тайната им среща семействата им. За съжаление, успели да се върнат чак напролет и единствено гроздовият сок изглеждал запазен. Когато го опитали под звездите, те разкрили чувствата си и разбрали, че са открили нещо съвсем ново и магично.

И до ден днешен Грузия продължава своята велика линия на винопроизводство, като използва традиционните глинени съдове квеври. Те са обявени за нематериално културно наследство от ЮНЕСКО.

Романтика и любов с чаша вино

Гръцката история, литература, изкуство и драма са неразривно свързани с виното. Това е любимата напитка на бог Дионис, покровител на плодородието, ритуалната лудост, религиозния екстаз, театъра – и познахте – виното. Древните хора вярвали, че ако двама влюбени отпият заедно от виното, любовта им ще разцъфти и ще се запази завинаги.

По римско време връзката между любовта и виното се засилва още повече. То било наричано „Сълзите на Венера“ на името на римската богиня на любовта, красотата и желанието. Виното също има централна роля в римските бракове. В тях булката и младоженецът отпивали от церемониална чаша, която символизирала новия им съюз.

С падането на Рим виното става част от ритуалите на ухажване сред нововъзникващите благородници. На младоженците често се давало специално подправени медени вина, които трябвало да се пият в продължение на един лунен цикъл след сватбата им. Целта била да се насърчи романтиката между двойката и да се подсили плодородието на жената.

Интересен факт е, че това вино всъщност било медовина, направена от ферментирал мед, откъдето идва и името меден месец.

А Вие, искате ли да изразите любовта си?

Не пропускайте да следите нашия сайт, защото много скоро ще се завърнем да творим за Вас. С нашия екип с удоволствие ще превърнем всеки обикновен ден в специален миг на щастие.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *